Šachový klub Břežany

brezany2018rapid.pdf (430.1 kB)

Břežanský koník 24.11.2018

Vážení šachoví přátelé,

V sobotu 24.11.2018 uspořádal šachový kroužek Břežany- Pravice za podpory OŠS Znojmo první ročník turnaje v rapidšachu "Břežanský koník". V místní tělocvičně se sešlo v turnaji dospělých 17 hráčů, kteří se utkali v devítikolovém rapidu a první čtveřice se utkala  v následném play-off . Absolutním vítězem se stal Karel Kredl z brněnské "Morendy", druhé místo obsadil koryfej znojemského šachu Josef Petlák a třetí příčku vybojoval jeho oddílový kolega Richard Nekula. Pořadatelé počítali v turnaji dospělých s vyšší účastí, nicméně turnaj probíhal poklidné a komorní atmosféře.

V turnaji žáků, který byl hrán jako první kolo GP se střetlo 25 adeptů královské hry od ostřílenějších hráčů až po úplné začátečníky. Utkání probíhalo zcela v režii bratrů Molíkových (GPOA Znojmo), kteří pořádně zatopili všem svým soupeřům! Jakub zvítězil se šesti body a jeho mladší bratr Ondra skončil na druhém místě s pěti body a lepším pomocným hodnocením Bronz získal hodonický talent Radim Ivanovič. Pro nováčky našeho klubu (GPOA Znojmo) Filipa Čtveráčka a Marka Peroutku to byla první turnajová zkušenost a chlapci se ji zhostili se ctí. Závěrem nezbývá než poděkovat pořadatelskému týmu a také všem hráčkám a hráčům za účast!

Turnajový servis zde:

Turnaj mládeže:

Fotogalerie zde

Radek Skoumal, rozhodčí turnaje.

10 let historie ŠK Břežany – Pravice 2005 - 2015

Šachy se v Břežanech jistě hrají od nepaměti. K průlomu a novodobému rozšíření této hry se svým přičiněním a osvětou v devadesátých letech dvacátého století zasloužil xxxxxx, který však následně v soutěžním organizovaném uspořádání dále nepokračoval.

Takřka pravidelnou hrou v pojetí samouků ji intenzivně a veřejně dále po dobu cca 10 let udržovali při životě snad a pouze jen PB a MR.

Nový náboj přineslo tzv. „turnajové období“, ve kterém neformále měřili své síly dosud amatérští šachisté Břežan a Pravic. Obec Pravice disponovala vždy vyšším počtem občanů znalých této královské hry oproti obci Břežany. .

Intervencí šachového matadora z Hrušovan nad Jevišovkou se takto volně utvořené skupině otevřela cesta k soutěžní registrované týmové hře. Tato výzva byla přijata a realizována. Od roku 2005 se tak oficiálně datuje činnost šachového klubu s názvem
ŠK Břežany – Pravice.

Základní zařazení a celá desetiletá éra ŠK je v okresním přeboru 5-ti členných družstev Znojemska. Zastoupení mužstev v této soutěži je z obcí Hrušovany nad Jevišovkou, Hodonice, Dobšice, Znojmo (3x), Štítary (2x) a Šumná. Výkony mužstev v okresním přeboru jsou stabilně výkonnostně velmi vyrovnané. Břežanští se obvykle pohybují v horní polovině tabulky.

Pro sezóny 2009/2010/2011 získává klub významné posily – hostujícího hráče z ŠK Tatranu Poštorná
V letech 2009 – 2011 tak hraje šachový klub dokonce se dvěma týmy „A“ a „B“.

V následujících letech krystalizuje hráčský kádr a eliminuje se fluktuace některých členů. Do týmu přichází a na stálo jej doplňují přespolní posily. Klub o další rok později pokračuje opět už jen s jedním mužstvem.

Sezóna 2013/2014 se po letech úsilí stává vítězným ročníkem!
ŠK Břežany-Pravice vítězí v celé  soutěži a „dobývá okresní šachový Olymp“.

Vítězství v okresní soutěži s sebou přináší také právo postupu do vyšší oddílové soutěže, a to krajského přeboru II. třídy osmičlenných družstev (KP II). Po zralé úvaze ŠK Břežany-Pravice právo postupu nevyužívá a soustředí se na stabilizaci své činnosti pro případnou druhou možnost postupu do vyšší soutěže: